ARCÍV – A közös Tavaszünnep ötletgazdája Cserkész Gábor, amely elsőként 2013-ban valósulhatott meg egy valóban széleskörű összefogás által, az Európai Unió Integrációs Alap támogatásával, a Szubjektív Értékek Alapítvány szoros közreműködésével. A Tavaszünnep a legjelentősebb ünnep keleten, amely Magyarországon is lehetőséget teremtett a kelet kulturális sokszínűségének bemutatására. Unikalitása rendhagyó, hazánkban élő migráns és magyar művészek, intézmények, szervezetek egységes közreműködésével hozták létre azokat a nyílt, kulturális programokat, amelyek e Fesztivál gerincét adják.
₪ kínai művészdelegáció ₪
A Kínai Művészeti Központ évek óta aktívan vesz rész minden-, a kolónia jelentősebb társadalmi eseményén, ünnepén. Minden évben van Újévi Fesztivál, amely eddig is nyitott volt, azonban viszonylag kevés magyar jött el. 2013-ban többek közt ez változott meg: kíniak és magyarok, egyetemek, intézetek, szervezetek, szövetségek valóban nagyszabású Fesztivállal köszöntötték a holdnaptári Újév első napját. A cél az, hogy egységesen jelenjen meg minden olyan szervezet, ami a kelettel kulturális-, sport-, oktatás területén aktívan, magas színvonalon foglalkozik. E fesztivál a kultúrák találkozása, emberi értékeink bemutatása, a megismerés és megismerkedés. A kultúra egy, belőlünk fakad, általa leszünk azok, amik vagyunk. E nyílt fesztivál másik célja a lojalitás és a tolerancia elősegítése – erősítése - bennünk, magyarokban, a migránsok, a másképp gondolkodók, más kultúrát és szemléleteket valló emberek felé. Látnunk kell végre, hogy gondolkodásunk, szemléletünk és bennünk hordozott kultúránk határozza meg helyünket a világban, bárhol is legyünk. A sokszínűség maga az élet; felnőttként is meg kell őriznünk a „rácsodálkozás művészetét” épp oly őszintén, mint ahogy teszik ezt a gyermekek.
A fesztivál programjai összetett és látványban-, pompában gazdag interaktív helyszínek megvalósítását tették lehetővé; a keleti táncok és harcművészeti bemutatók mellett a látogatók megismerkedhetnek a kínai teakultúrával és a távol-keleti gasztronómiával. A gyerekeknek biztos felejthetetlen élmény lesz az oroszlántánc, amely a nap folyamán több alkalommal is meglepettséget és mosolyt csal majd a arcokra. Az ijedősebb lurkók meséket és mondókákat hallgathatnak vagy az izgő-mozgók kipróbálhatják a kungfu mozdulatokat.
A méltán különleges fesztivál folyamán kínai és magyar fotó-, és népművészeti kiállítások, interaktív kulturális programok, tradicionális kínai orvoslás, kung-fu kupa, gó és ping-pong bajnokok várták az érdeklődőket. A Holdújév Fesztivál egyik legizgalmasabb momentuma a Kínából Magyarországra érkező nemzetközi szintű művész társulat, amely ünnepi műsora este a nagyszínpadon zárja a napot. Sportbemutatók, felvonulás, zene, tánc, gasztronómia, filozófia, kvízjátékok, gyermekprogramok segítenek abban, hogy minél közelebbről megismerkedhessen minden érdeklődő a tradicionális és modern keleti kultúrával. A gyerekeket átváltoztató sarok, póni-ovi, kínai mesék és mondókák várták, míg a szülők megismerkedhettek a távol-keleti konyha remekműveivel, vagy az ősi kínai gyógymódokkal.
₪ magyarországi kínai kolónia ₪
A Holdújév Fesztivált Gála zárja, amit Kínából érkező művészdelegáció programja nyújt, a Kínai Nagykövetség és a Kínai Kulturális Minisztérium aktív közreműködése nyomán.
₪ Szegedi Egyetem Konfuciusz Intézet standján ₪
A Fesztivál hangulatát az alábbi werkfilm hitelesen adja át:
Látogatói szám: 11500 fő
Gála élő közvetítés: 45000 fő
Fesztivál Koordináció: 30 fő
Közreműködői Staff: 450 fő
Művészdelegáció: 42 fő
hazai sajtó és média: 33
nemzetközi sajtó/média: 20
programhelyszín: 17
A staff a színfalak mögött - WERKFILM
(bemutató: Toldi Mozi, 2013 szeptember)